Chwasty, które z nich warto wykorzystać?

Na przestrzeni lat wygląd przydomowych ogródków przeszedł spektakularną metamorfozę. Coraz częściej widzimy pięknie i pomysłowo zaaranżowane ogrody w nowoczesnym stylu. Gęste, przystrzyżone trawniki, egzotyczne kwiaty i starannie przycięte krzewy oraz drzewa zastąpiły proste, popularne w naszym klimacie rośliny. Trudno dziś znaleźć ogródek w stylu naszych babć, które w nieco wiejskim stylu oprócz swobodnie rosnących roślin ozdobnych zostawiały na grządkach także nieco chwastów. Dziś regularnie z nimi walczymy, ale czy słusznie?

Warto wygospodarować, choć niewielką przestrzeń w ogrodzie, na której pozwolimy dzikiej roślinności rosnąć zupełnie swobodnie dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka, ale wszystko po kolei.

Równowaga ekologiczna i biologiczna

Przez ekologów chwasty uznawane są za rośliny pożyteczne. Są niezwykle cennym składnikiem całego ekosystemu – zwiększają bioróżnorodność i realnie wpływają na polepszenie kondycji roślin ogrodowych, w jaki sposób? Przede wszystkim wiele chwastów kwitnących, jak oset polny, mniszek lekarski czy pokrzywa przyciąga swymi kwiatami drapieżne owady, które są naturalnymi wrogami licznych szkodników, np. mszyc. Co więcej, chwasty mogą być świetnym surowcem do sporządzenia naturalnych, ekologicznych oprysków, chroniących rośliny ogrodowe przed szkodnikami lub chorobami. Doskonale sprawdza się tutaj pokrzywa, z której w prosty sposób można sporządzić niezwykle skuteczną w swym działaniu gnojówkę. Do miejsc porośniętych różnorodną i dziką roślinnością, świetnie pasują także hotele dla owadów, które zapylają kwiaty czy domki dla jeży, skutecznie zwalczających ślimaki i małe gryzonie. Zapewniając im bezpieczne schronienie, zdecydowanie sprzyjamy kondycji naszych roślin ogrodowych.

Właściwości zdrowotne i lecznicze

Duża część chwastów to bardzo skuteczne i często stosowane zioła. Kto z nas nie słyszał o leczniczych właściwościach rumianku, babki lancetowatej, skrzypu polnego, krwawnika pospolitego czy pokrzywy a lista jest o wiele dłuższa! Po co kupować, skoro świeże zioła można mieć we własnej ekologicznej ogrodowej aptece?!

Chwasty jadalne

Spora część roślin uznawanych za chwasty jest jadalna! Co więcej, wiele z nich ma właściwości prozdrowotne. Dobrym przykładem będą tutaj:

Mniszek lekarski – jego młode liście bogate są w witaminę C, a także substancje odżywcze: karotenoidy i flawonoidy, natomiast z kwiatów, można przygotować syrop, przypominający konsystencją i smakiem miód. Znajdziemy w nim całe mnóstwo dobra w postaci witamin: A, C, D oraz Wit. Z grupy B, minerałów: potasu, magnezu, żelaza i krzemu, kwasów: krzemowego oraz polifenolowego, a także inulinę, asparaginę i flawonoidy.
Młode liście pokrzywy – bogate w witaminy: A, B2, K, C oraz minerały: potas, azot, fosfor, magnez czy żelazo.
Komosa biała potocznie zwana lebiodą – roślina bogata w liczne witaminy: A, B1, B2, C oraz minerały: potas, wapń, fosfor, żelazo, natomiast nasiona zawierają cenne tłuszcze i albuminy. Młode rośliny w smaku przypominają szpinak.
Gwiazdnica pospolita – roślinę można zbierać w okresie kwitnienia i stosować, jako dodatek do sałatek, serów czy masła. Jest bogata w witaminy A i B, a także minerały: żelazo, magnez, potas oraz saponiny i związki organiczne.

Przykładów pożytecznych chwastów ogrodowych i ich korzystnych właściwości jest znacznie więcej. Choć większość z nich nie grzeszy urodą, daje nam znacznie więcej. Może zatem warto zastanowić się, czy koniecznie trzeba się ich wszystkich pozbywać?

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.