Budując dom, warto zwrócić szczególną uwagę na te elementy, których nie da się wymienić. To między innymi fundamenty, ściany i stropy. Jeśli zostaną niewłaściwie wykonane, wymarzony dom nie będzie miejscem, gdzie można liczyć na komfort. Właściwy drenaż wokół budynku gwarantuje zabezpieczenie tych właśnie elementów. Jak go wykonać?
Zalane piwnice, wilgotne ściany
Nowoczesne budownictwo to coraz częściej domki jednorodzinne, które nie mają piwnic. Mimo tego ich właściciele nieraz borykają się z problemem zawilgoconych ścian oraz pleśni, jaka po pewnym czasie zalega w różnych zakamarkach. Jeszcze gorzej jest w sytuacji, gdy woda zaczyna zalewać pomieszczenia, znajdujące się pod ziemią. Wszystkie te zjawiska są skutkiem braku drenażu wokół budynku. To czynność, której rangi nie potrafimy jeszcze docenić. Myślenie na ten temat pojawia się głównie wtedy, gdy już borykamy się ze skutkami zaniedbań. Tymczasem poziom wód gruntowych, który może się wydawać niegroźny, ulega częstym zmianom.
Niszczące działanie wód gruntowych i opadowych
Działanie drenażu wokół budynku nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jego skutki można docenić dopiero wtedy, gdy pojawią się obfite deszcze. Inaczej, niż zwykle, woda nie wnika do pomieszczeń. Specjalny system rurek powoduje szybkie odprowadzenie wody i znacznie przyspiesza wysychanie gruntu. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy dom jest położony na skarpie. Wówczas spływająca woda może zatrzymywać się na ścianach budynku. Bywa też, że wody opadowe, napotykając na nieprzepuszczalny grunt, zalegają, ponieważ nie mają naturalnego odsączania.
Lepiej zapobiegać niż remontować
Drenaż wokół budynku nie jest skomplikowanym działaniem. Wystarczy zastosować specjalną opaskę z keramzytu Leca, która szybko odprowadzi nadmiar wody. Dodatkowo zabezpieczy budynek przed jej naporem. Jedną z metod godnych polecenia jest wykonanie drenaży pod posadzką. Układa się rury w określonej odległości i obsypuje je keramzytem budowlanym. To rozwiązanie jest wystarczające, ale można je także połączyć z drenażem opaskowym wokół budynku. W takim wydaniu zyskuje się kompleksowe odprowadzenie wody z całego systemu.
Lekkie kruszywo ceramiczne to produkt idealny do stosowania w budownictwie. Jest paraprzepuszczalny, ognio i mrozoodporny. Świetnie sprawdza się przy izolacji termicznej. Jego skuteczność w tym zakresie jest nawet pięciokrotnie wyższa niż w przypadku gruntu czy żwiru.
- Izolacja poddasza: Kompletny przewodnik dla początkujących - 4 września 2024
- Zbiorniki na deszczówkę – cenny zasób dla zrównoważonej przyszłości - 7 czerwca 2023
- Zabawki mebelkowe - 27 stycznia 2023