PORTALE PARTNERÓW

Wymagania Rhododendronów w uprawie ogrodowej

Uprawa roślin z rodziny Rhododendronów w naszych ogrodach w zasadzie nie nastręcza zbyt wielu trudności, aczkolwiek pewne kwestie są tutaj dość istotne. Musimy przede wszystkim wybrać odpowiednie odmiany, nadające się do uprawy ogrodowej, dobrać im odpowiednie stanowiska, spełniające ich wymagania gatunkowe, oraz przygotować glebę, która pozwoli im dobrze się rozwijać. W zasadzie są to trzy podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na uprawę azalii i różaneczników w przydomowych ogrodach. Potem pozostanie nam już tylko dbać o regularne nawadnianie roślin i cieszenie się ich pięknem podczas relaksu w wolnych chwilach.

Dobór odpowiednich gatunków

Pierwszą kwestią, na którą należy tutaj zwrócić szczególną uwagę jest wybór odpowiednich odmian Rhododendronów, albowiem niestety, ale nie wszystkie będą w stanie przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej. Tutaj jak wiadomo, bardzo często w sezonie zimowym mamy do czynienia z mrozem osiągającym nawet 20 stopni Celsjusza poniżej zera. Wobec tego do uprawy będą nadawać się tylko te odmiany, które wykazują zdolność przetrwania w takich warunkach. Bez problemów powinniśmy takich odmian znaleźć stosunkowo sporo. Pozostałe odmiany będą nadawać jedynie do uprawy w doniczkach, które będziemy wystawiać do ogrodu poza sezonem zimowym, natomiast na najgorszy czas, schowamy je do bezpiecznych pomieszczeń gospodarczych.

Wybór odpowiedniego stanowiska do uprawy

Drugą kwestią jest tutaj stanowisko, w jakim będziemy uprawiać nasze Rhododendrony. Otóż wymagają one w tym zakresie takiego doboru, aby dostarczyć im jak najwięcej cienia i wilgoci. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii jest usytuowanie stanowiska uprawnego w pobliżu większych drzewek ozdobnych. Warto jednak pamiętać, iż w tym przypadku koniecznością jest dobry wybór sąsiedztwa. Rhododendrony charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, wobec czego sąsiedztwo powinno mieć ten system głęboki, by nie kolidowały ze sobą. Dobrym sąsiadem będzie tutaj na przykład miłorząb japoński.

Przygotowanie gleby do uprawy Rhododendronów

Gleba do uprawy Rhododendronów powinna charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH. Aby osiągnąć optymalny wskaźnik, należy przygotować odpowiednią mieszankę trzech składników, którymi będą:

• Kora sosnowa
• Gleba ogrodnicza (kompost)
• Torf (kwaśny, czyli taki, który nie przeszedł procesu odkwaszania)

Składniki te mieszamy w równych proporcjach i w zasadzie mamy przygotowaną idealną glebę, w jakiej nasze Rhododendrony będą doskonale się rozwijać i zapewnią nam najlepsze efekty uprawy.

Podsumowanie

Jeśli wszystkie kroki wykonamy prawidłowo, pozostanie nam jedynie zadbać o prawidłową pielęgnację roślin, która w tym przypadku jest dość prosta. Musimy zadbać o regularne nawadnianie roślin oraz ewentualne usuwanie starych gałązek, aby zrobić miejsce młodym pędom. Warto też pamiętać o tym, aby przed nastaniem zimy, rośliny, które pozostają w ogrodzie, solidnie nawodnić, bardziej niż zwykle a ich korzeń ogacić suchymi liśćmi bądź suchą trawą. Poza tymi czynnościami w zasadzie nie musimy się przejmować pielęgnacją naszych roślin.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.